Jak vznikla jóga?

Jóga má své kořeny v dávné Indii a je spojena s hinduistickou filozofií a duchovní praxí. Historie jógy sahá až do období před 5000 lety.

Slovo „jóga“ pochází z sanskrtského slova „yuj“, což znamená spojení nebo sjednocení. Původně se jóga vyvíjela jako duchovní praxe, která sloužila k dosažení harmonie a jednoty mezi tělem, myslí a duší.

Rané formy jógy byly zaznamenány v hinduistických náboženských textech, jako jsou Védy, Upanišady a Bhagavadgíta. Jóga byla původně součástí hinduistických náboženských rituálů a meditačních praktik, které měly za cíl dosáhnout osvícení a duchovního probuzení.

Postupem času se jóga vyvíjela a diverzifikovala do různých forem a stylů. Patanjali, indický filozof, je často považován za otce moderní jógy. Jeho dílo nazvané „Jóga sútry“ popisuje osmihlavý systém jógy známý jako Ashtanga jóga, který zahrnuje praktiky jako ásany (tělesné pozice), pránájáma (dechové cvičení), dhjánu (meditaci) a dharanu (koncentraci).

V moderní době se jóga stala globálním fenoménem a je praktikována po celém světě jako forma cvičení pro zlepšení fyzického zdraví, uvolnění stresu a zlepšení duševní pohody. Existuje mnoho různých stylů jógy, včetně Hatha jógy, Vinyasa jógy, Bikram jógy, Kundaliní jógy a mnoha dalších, které se liší v důrazu na ásany, dechová cvičení, meditaci a filozofii.