Jak vznikl maraton a kdo ho uběhl nejrychleji?

Maraton má svůj původ v antickém Řecku a je spojen s legendou o poslaždáním fštípkovi Filippidovi, který měl za úkol běžet z města Marathónu do Athén a informovat obyvatele o vítězství řeckých vojsk nad Peršany v bitvě u Marathónu v roce 490 př. n. l. Po doručení zprávy prý zemřel na vyčerpání. Tato legenda je považována za inspiraci pro moderní maraton.

Jak je to s maratonem dnes?

Moderní maraton, jak ho známe dnes, má délku přesně 42,195 kilometrů a vznikl v souvislosti se založením moderních olympijských her v roce 1896. První oficiální olympijský maraton byl součástí prvních moderních olympijských her v Athénách v roce 1896 a vedl z města Marathónu do stadionu v Athénách, což symbolizovalo historický běh Filippida. Tento závod vyhrál Spiridon Louis, řecký běžec, který se stal národním hrdinou.

Nejrychlejší čas na maratonu je 2 hodiny, 1 minuta a 39 sekund a je držen Kenijským běžcem Eliudem Kipchogem. Tento úžasný výkon byl dosažen na Berlínském maratonu dne 16. září 2018. Kipchoge tak překonal tehdejší světový rekord a dosáhl neuvěřitelného výkonu, který inspiroval celý svět.